جایی برای تبادل تجربیات در رابطه با طوطی ها

تکثیر مرغ عشق و تحریک آن با روشهای طبیعی

سلام، خیلی از دوستان برای شروع تکثیر طوطی سانان سرمایه زیادی ندارند، و یا اگر هم سرمایه زیادی برای این کار داشته باشند احتمالاً دوست داشته باشند با یک طوطی سان ارزان شروع به کار کنند.
پیشنهاد خود من هم تکثیر مرغ عشق است، تکثیر مرغ عشق از این جهت خوب است که شما در صورت خطا نیز میتوانید جفت ها را به راحتی تعویض نموده و جفت های تازه و مولد را در صورت اشتباه در خرید جای گزین نمایید.
مراحل تکثیر موفق مرغ عشق را در زیر بیان میکنم تا تکثیری آسان را تجربه کنید.

خرید جفت های مولد برای تکثیر مرغ عشق

شاید این عنوان از نظر شما تکراری به نظر برسد، اما باید عرض کنم که جفت مولد نه تنها در تکثیر مرغ عشق، بلکه در تکثیر هر نوع طوطی سان و پرنده ای از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و باید به این نکته خیلی زیاد توجه کنید.
شاید بپرسید که از کجا بفهمم جفت مولد است؟ یا از کجا باید جفت مولد را خریداری کنم؟
جفتی مولد است که سابقه جوجه دهی داشته باشد و بتواند جوجه ها را به سلامت بزرگ کند؛ برای خرید چنین جفت هایی شما باید یا مرغ عشق به همراه جوجه تهیه بفرمایید و یا از فردی که مورد اطمینان شما هست جفت مولد مرغ عشق را تهیه نمایید.
برای راهنمایی و مشاوره بیشتر میتوانید از بخش تماس با ما اقدام کنید.
توجه کنید که حتماً حتماً حداقل ۱۰ جفت تهیه بفرمایید تا احتمال خطا در جفت های مولد کاهش پیدا کند.

تهیه قفس و مکان مناسب

شما به دو صورت میتوانید تکثیر مرغ عشق را انجام دهید، یکی به صورت گله ای که به فضای نسبتاً بزرگی نیاز دارید و دیگری به صورت قفسی
که در هر قفس که باید ۳۰ در ۵۰ سانت باشد میتوانید یک جفت مرغ عشق بالغ بیندازید و برای هر یک لانه چوبی مناسب قرار دهید.
در تکثیر قفسی شما هزینه اولیه بیشتری متحمل میشوید اما، امکان انتقال بیماری و و صرفه جویی در تغذیه را برای خود کاهش میدهید.
ولی در تکثیر مرغ عشق به صورت گله ای نظافت راحت تری دارید اما ریخت و پاش از نظر تغذیه و کشتن و نزاع مرغ عشق ها وجود دارد که اجتناب ناپذیر است.

لانه مناسب مرغ عشق

لانه چوبی از سایر لانه های موجود و مرسوم در بازار مناسب تر است،چراکه مرغ عشق ها بر حسب ضاط زیستی خود اقدام به لانه گزینی در درختان میکنند؛
مرغ عشق ماده با منقار خود چوب لانه را تست میکند و استهکام آن را میسنجد،او در این امر استاد است و در طبیعت بیشتر چوب های معطر را برای لانه خود انتخاب میکند؛
زیرا سبب دور کردن حشرات موضی میگردد.
البته نظافت لانه را در میان دوره جوجه کشی نباید فراموش کنید.

غذای فراوان و آب تازه در اختیار مرغ عشق باشد

برای تکثیر مرغ عشق در هر نژادی که باشد رعایت این اصل بسیار ضروری است.
شما از یک جا دانی بزرگ استفاده کنید و سعی نمایید همیشه پر از ارزن و تخم کتان به نسبت سه واحد ارزن و یک واحد تخم کتان باشد.
استفاده از ۷ تخم که در پرنده فروشی ها موجود است نیز هفته ای دو بار برای تقویت مرغ عشق لازم است.
در طبیعت تکثیر مرغ عشق زمانی اتفاق می افتد که غذا فراوان باشد و باران و رطوبت نیز فراوان باشد، پس استفاده از بخور را فراموش نکنید.

روش تحریک مرغ عشق به تولید مثل

مرغ عشق ها درمحیط طبیعی و آزاد زادگاه خودزمانی اقدام به جفتگیری میکنند که ۱- آب کافی وجود داشته باشد ،رطوبت و دمای هوا در حد ۲۲تا۲۵درجه باشد و غذا شامل هر دانه ای که هست در حد وفور در اختیارشان باشد تا با مشکل تغذیه جوجه ها مواجه نگردند.یکی از محرک های ی که بر اثر تاثیرات دمای هوا که آن را به طور غریضی حس میکنند و در مهد و زاد گاه آن ها زیاد است اکالیپتوس است درختی که از برگ آن ما ایرانی ها برای بخور و ضد عفونی کردن محیط خانه نیز استفاده میکنیم.و نکته کاربردی در تولید مثل مرغ عشق ها همینجاست.ما پس از بررسی محیط زندگی مرغ عشق ها در استرالیا و نحوه لانه گزینی آنها به نکته های بر خوردیم که در خورتأمل بود و آن اینکه مرغ عشق ها زمانی که رطوبت وباراندگی زیاد است در درختان اکالیپتوس لانه گزینی میکنند که این نشان از خاصیت شگرف این درخت است ،درخت اکالیپتوس درختی چوب نرم و با استقامت و انعطاف بالا با خاصیت دور کننده حشرات موذی و همچنین ضد عفونی کننده محیط است و بخاطر برگ های معطرش با انتشار بو,در محیط و اطراف لانه ,پرنده راازشامه شکارچیان دور نگه میدارد.که این خود یک نوع استتار کاملا تخصصی در طبیعت زیستی مرغ عشق ها است و همچنین اکالیپتوس سیستم تنفسی مرغ عشق را در طول زمان تخم گذاری تا جوجه پرورانی تقویت میکند.و این امر زمانی محقق میگردد که رطوبت و گرمای هوا در حد مطلوب باشد تا عطر ان تمام محیط اطراف لانه پرنده را محصور نماید.امیدوارم پست تکثیر مرغ عشق بتواند برای شما رهگشا باشد،در نظرات منتظر نقد و سوالات شما هستم.
منبع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها:,


برای لود این صفحه 62 عملیات در 6 ثانیه انجام شد.