جایی برای تبادل تجربیات در رابطه با طوطی ها

جذب کلسیوم در طوطی سانان و سایر پرندگان چگونه اتفاق می افتد؟

سلام، شاید از عنوان نوشته که جذب کلسیوم در طوطی سانان چگونه هست متعجب شده باشی!
اما باور کن خیلی از تکثیر کننده ها نمیدونن که جذب کلسیوم در طوطی ها و سایر پرنده های زینتی چطور هست و چه عواملی در افزایش و کاهش کلسیوم اثر گذار هست.
اول از همه باید بگم که جذب کلسیوم در پستان داران با پرندگان در برخی موارد شباهت و در بعضی موارد تفاوت هایی رو دارند.

کلسیوم در طوطی ها چه نقش و فایده ای دارد

کلسیوم یکی از عناصر معدنی مهم در طوطی ها و سایر پرندگان زینتی است، نقش کلسیوم در بدن طوطی ها، افزایش استحکام استخوان و ایجاد پوسته تخم است.
کاهش کلسیوم در طوطی ها باعث درست تشکیل نشدن پوسته تخم،ضعف سیستم اسکلتی بدن طوطی و در شکل حاد آن سبب ضعف عضلات شده که منجر به فلج شدن طوطی و تشنج در پرنده خواهد شد.
نقش کلسیوم در طوطی ها به موارد بالا محدود نمیشود و میتوان موارد زیر را نیز برای آن بر شمرد.
۱- کلسیوم در حرکات گلبول های سفید نقش دارد و کمبود آن در طوطی ها سبب کاهش توان ایمنی بدن پرنده میگردد.
۲- کلسیوم در انتقال جریان های اعصاب طوطی و انقباضات ماهی چه ای و انعقاد مناسب خون نقش پر رنگی دارد.
خوب تا اینجا با نقش کلسیوم و فواید آن آشنا شدید، در ادامه به منابع کلسیوم در طوطی ها و روشهایی برای جزب کلسیوم در طوطی ها اشاره میکنم.

منابع کلسیوم در طوطی ها چیست و چگونه میتوان کلسیوم را در بدن پرنده تعمین کرد

۱- پودر پوست تخم مرغ که نحوه آماده سازی و بهداشتی نمودن آن را به همراه فوایدش در نوشته ای جداگانه در طوطی ایرانی مورد بررسی قرار داده ام؛
یکی از منابع غنی از کلسیوم در طوطی ها و سایر پرندگان است که میتوانید آن را به همراه غذای نرم به پرنده خود بدهید.
۲- صدف، هم دارای ۳۸ درصد کلسیوم بوده و هم دارای فسفر است، که این خود به جزب کلسیوم در طوطی ها کمک شایانی میکند، پودر صدف را میتوانید به همراه غذای نرم و یا با خاک مخلوط نمایید و در اختیار طوطی خود قرار دهید.
۳- کف دریا که از پرنده فروشی ها و یا عطاری ها میتوانید آن را تهیه بفرمایید و یا سنگ کلسیوم که در پت شاپ های معتبر وجود دارد، هم در جزب کلسیوم به طوطی کمک کننده است و هم چنین باعث ساییدن ناخون و منقار طوطی شما میگردد.
۴- استخوان ران مرغ که البته این مورد را بنده امتحان نکرده ام و تنها به دادن اطلاعات کلی در رابطه به استخوان بسنده میکنم.
البته لازم به ذکر هست که کلم بوروکلی و بسیاری از سبزی ها و میوه ها نیز دارای کلسیوم هستند اما مقدارش خیلی زیاد نیست و مهم ترین منابع طبیعی کلسیوم همین هایی بود که بالا عرض کردم.

برای جذب کلسیوم در طوطی به چه ریز مغذی هایی نیاز هست

به بحث اصلی خودمون رسیدیم، ببینید خیلی از دوستان و همراهان طوطی ایرانی، فکر میکنند کلسیوم به تنهایی کافی هست و همین که منبعی از کلسیوم در اختیار طوطی قرار بدن، جذب کلسیوم با خوردن ماده کلسیوم دار اتفاق می افته.
اما برای جذب کلسیوم اول از همه به ویتامین d3 نیاز داریم،این ویتامین باعث میشه جذب کلسیوم در طوطی ها و سایر پرندگان از راه روده به راحتی صورت بگیره.
یکی دیگه از مواد معدنی که باید همراه کلسیوم مصرف بشه فسفر هست، کلسیوم و فسفر، با هم نقش تعاملی در بدن پرنده ها و انسان دارند.
این دو سبب استحکام اسکلت در طوطی سانان و رشد مناسب منقار میشوند.
البته ویتامین d3 همان طور که برای جذب کلسیوم در طوطی ها لازم است برای جذب فسفر نیز لازم است.
به نظر من یکی از مکمل هایی که هم کامل هست و هم جذب روده ای بالایی داره کلسیوم پلاس شرکت مورنینگ بِرد هست که هم کلسیوم داره و هم ویتامین d و هم قدری منیزیوم که جزب کلسیوم در طوطی ها رو بیشتر و بهتر میکنه.
فسفر که در سفیده تخم مرغ هست و نیازی به استفاده اون به صورت جداگانه نیست،البته در اکثر مولتی ویتامین های مخصوص پرندگان هم یافت میشه.
تا نوشته بعدی شما رو به خدا میسپارم و آرزوی جذب کلسیوم فراوان برای طوطی های خوبتون دارم،بدرود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها,


برای لود این صفحه 66 عملیات در 1 ثانیه انجام شد.