جایی برای تبادل تجربیات در رابطه با طوطی ها

معرفی طوطی رزیلا {rosella}

طوطی رزیلا یکی از طوطی های متوسط جسه هست و طولی بین ۲۶ تا ۳۷ سانتی متر دارد.
روزیلا در گونه پاراکیت ها جا دارد و به خاطر رنگ های بسیار زیبایش متقاضیان زیادی در دنیا دارد.

طبقه بندی علمی طوطی رزیلا{rosella}

نیکلاس ایلوارد ویگورز طبیعی‌دان در سال ۱۸۲۵ میلادی این سرده را تشریح کرد. نام پلاتیسرکوس از واژه platukerkos در یونان باستان به‌معنای «دم‌تخت» یا «پهن» برگرفته شده است. پیوند این گونه با سایر طوطیان مبهم بوده است. برخی گردن‌حلقه‌ای استرالیایی (سرده بارناردیوس) را نزدیک‌ترین خویشاوند طوطی رزیلا، برشمرده‌اند و دیگران سرده سفوتوس را. گونه زینتی طوطی رزیلای غربی مربوط به سرده اخیر لحاظ شده کرده اند.
نخستین مهاجران اروپایی با طوطی رزیلای شرقی به نام‌های Rose Hill, New South Wales, now Parramatta مواجه شدند، و بنابراین آن را «رُزهیل پاراکیت» نامیدند که به «رزهیلر» و سرآنجام «رزیلا» تبدیل شد. ویگورز سرده پلاتیسرکوس را مبتنی‌بر چیدمان متمایز پرها در ناحیه دم و بال در سال ۱۸۲۵ تعریف، و the crimson rosella Platycercus elegans (را با عنوان Platycercus pennantii) به‌عنوان نوع گونه‌ها تعیین کرد. توصیف دم تخت و پهن به پیروی از هاینریش کوهل است که psittacine specimens خود را در گروهی دارای دم‌هایی که باریک و میخی‌شکل، یعنی طرح کلی مخروطی نوک‌تیز بودند جدا ساخت.
به طور کلی سه گروه از گونه‌های رزیلا وجود دارد. آنها عبارتند از: انواع گونه‌آبی شامل الگانز و کالدونیکوس، انواع گونه‌سفید شامل اگزیمیوس، ادسیتوس و ونوستوس، و انواع گونه‌زرد شمال ایکتروتیس. تفاوت در پرها که در مطالعات مولکولی در سال‌های ۱۹۸۷ و ۲۰۱۵ مشاهده شد جای گرفتن ایکتروتیس در یک شاخه مستقل را تقویت کرد.
شش گونه و بسیاری زیرگونه وجود دارند. اوندن و همکارانش با بررسی دی‌ان‌ای میتوکندری، نژاد گونه‌آبی و گونه‌سفید را تأیید کردند. آنها دریافتند کالدونیکوس اصالتاً به دیگر اشکال گونه‌آبی تعلق دارد، برخلاف این‌که الگانز نیگرسس با دیگر زیرگونه‌ها متفاوت است. هم‌چنین ونوستوس اصالتاً به اگزیمیوس و ادسیتوس تعلق دارد. به‌هرحال، یک مطالعه میتوکندری منتشرشده در سال ۲۰۱۷ بیان کرد که اگزیمیوس شاخه اولیه این نژاد است که به ادسیتوس و ونوستوس تقسیم می‌شود و بنابراین این رده غیرخواهر می‌توانست با هم تلقیح یابد.

اندازه و جسه و توصیف طوطی رزیلا

دامنه اندازه رزیلاها از ۲۶ تا ۳۷ سانتیمتر است. آنها طوطیان متوسط‌الجثه‌ای با دم بلند هستند. پرهای قسمت پشت آنان، ظاهر حلزونی‌شکل واضح رنگینی را نشان می‌دهد که با انواع دیگر تفاوت دارد. همه انواع، لکه‌های زینتی متمایزی روی گونه‌هایشان دارند. مگر در رزیلاهای غربی، تفاوت جنسیت، یا وجود ندارد یا بسیار ناچیز است، یعنی نر و ماده پرهای مشابهی دارند. در جوجه ها گونه‌آبی و رزیلاهای غربی، همگی پرهای سبزرنگ متمایزی دارند، درحالی‌که پرهای گونه‌سفیدهای نابالغ فقط نمونه کم‌رنگ‌تری از بالغ‌هاست.

مکان زندگی و پراکندگی

طوطی های رزیلا بومی استرالیا و جزایر پیرامونش هستند، جایی که در جنگل‌ها، درختزارها، کشتزارها، و پارک‌ها و باغ‌های هومه شهر لانه می‌گزینند. محدوده آنها کوه‌ها و دشت‌های ساحلی است و در جاهای دورتر یافت نمی‌شوند. تعدادی نیز در نیوزلند (به‌طور قابل ملاحظه در جزیره جنوبی و دونیدین جنوبی) و جزیره نورفولک شناسایی شده‌اند.

عادات و تغذیه رزیلا

دامنه غذایی رزیلاها دانه‌ها و میوه‌ها را دربرمی‌گیرد. آنها در طبیعت و در اسارت از حمام کردن در چاله‌های آب لذت می‌برند. رزیلاها سرهایشان را با پا از پشت بال می‌خرانند.
دو جنس خودنمایی متقابلی ابراز نمی‌کنند و نمایش معاشقه ساده است. جنس نر دمش را به طرفین تکان و با سر حرکات فریبنده‌ای انجام می‌دهد و جنس ماده مقابله به مثل می‌کند.
آنان مانند بسیاری طوطیان، در حفره‌ها لانه می‌سازند و معمولاً آشیانه‌هایشان را بر فراز درختان کهنسال بزرگ در مناطق جنگلی بنا می‌کنند. آنها تخم‌های متعددی میگذارند معمولاً بین ۴ تا ۶ تخم، که مادر به‌تنهایی حدود ۲۱ روز رویشان می‌خوابد. پدر در این مدت و چندی پس از پایان خوابیدن روی تخم‌ها برای مادر غذا می‌آورد. بدن جوجه‌ها به‌سرعت با پرهای سفیدی پوشیده می‌شود و پرواز کردنشان حدود پنج هفته زمان می‌برد.

پرورش طوطی رزیلا

بیشتر گونه‌های طوطی های رزیلای رنگی به عنوان طوطی خانگی و هم‌چنین پرنده قفسی معروف هستند. آنها می‌توانند بیش از بیست سال عمر کنند و نسبتاً آسان تکثیر می‌شوند. همه آنان برای پرخاشگری در اسارت شهرتی دارند و بنابراین توصیه می‌شود جدا از پرندگان قفسی نگهداری شوند. رژیم غذاییشان در پرورش عبارت است از دانه‌ها، میوه‌هایی از قبیل سیب، گلابی و انگور، و سبزی‌جاتی از قبیل کاهو، یونجه و چغندر قند.
تغذیه آنها همان ارزن و تخم کتان و انواع دانه های دیگر است و همان طور که در بالا بیان شد نسبتاً آسان تکثیر میشوند.
یعنی به سادگی عروس هلندی و طوطی برزیلی و مرغ عشق ها نیست اما به سختی طوطی ها آمازون هم نیست.
امیدوارم از مطلب طوطی رزیلا لذت برده باشید.
تا پست بعدی بدرود.
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها, , ,


برای لود این صفحه 68 عملیات در 1 ثانیه انجام شد.