جایی برای تبادل تجربیات در رابطه با طوطی ها

معرفی طوطی رزیلا {rosella}

طوطی رزیلا یکی از طوطی های متوسط جسه هست و طولی بین ۲۶ تا ۳۷ سانتی متر دارد.
روزیلا در گونه پاراکیت ها جا دارد و به خاطر رنگ های بسیار زیبایش متقاضیان زیادی در دنیا دارد.

طبقه بندی علمی طوطی رزیلا{rosella}

نیکلاس ایلوارد ویگورز طبیعی‌دان در سال ۱۸۲۵ میلادی این سرده را تشریح کرد. نام پلاتیسرکوس از واژه platukerkos در یونان باستان به‌معنای «دم‌تخت» یا «پهن» برگرفته شده است. پیوند این گونه با سایر طوطیان مبهم بوده است. برخی گردن‌حلقه‌ای استرالیایی (سرده بارناردیوس) را نزدیک‌ترین خویشاوند طوطی رزیلا، برشمرده‌اند و دیگران سرده سفوتوس را. گونه زینتی طوطی رزیلای غربی مربوط به سرده اخیر لحاظ شده کرده اند.
نخستین مهاجران اروپایی با طوطی رزیلای شرقی به نام‌های Rose Hill, New South Wales, now Parramatta مواجه شدند، و بنابراین آن را «رُزهیل پاراکیت» نامیدند که به «رزهیلر» و سرآنجام «رزیلا» تبدیل شد. ویگورز سرده پلاتیسرکوس را مبتنی‌بر چیدمان متمایز پرها در ناحیه دم و بال در سال ۱۸۲۵ تعریف، و the crimson rosella Platycercus elegans (را با عنوان Platycercus pennantii) به‌عنوان نوع گونه‌ها تعیین کرد. توصیف دم تخت و پهن به پیروی از هاینریش کوهل است که psittacine specimens خود را در گروهی دارای دم‌هایی که باریک و میخی‌شکل، یعنی طرح کلی مخروطی نوک‌تیز بودند جدا ساخت.
به طور کلی سه گروه از گونه‌های رزیلا وجود دارد. آنها عبارتند از: انواع گونه‌آبی شامل الگانز و کالدونیکوس، انواع گونه‌سفید شامل اگزیمیوس، ادسیتوس و ونوستوس، و انواع گونه‌زرد شمال ایکتروتیس. تفاوت در پرها که در مطالعات مولکولی در سال‌های ۱۹۸۷ و ۲۰۱۵ مشاهده شد جای گرفتن ایکتروتیس در یک شاخه مستقل را تقویت کرد.
شش گونه و بسیاری زیرگونه وجود دارند. اوندن و همکارانش با بررسی دی‌ان‌ای میتوکندری، نژاد گونه‌آبی و گونه‌سفید را تأیید کردند. آنها دریافتند کالدونیکوس اصالتاً به دیگر اشکال گونه‌آبی تعلق دارد، برخلاف این‌که الگانز نیگرسس با دیگر زیرگونه‌ها متفاوت است. هم‌چنین ونوستوس اصالتاً به اگزیمیوس و ادسیتوس تعلق دارد. به‌هرحال، یک مطالعه میتوکندری منتشرشده در سال ۲۰۱۷ بیان کرد که اگزیمیوس شاخه اولیه این نژاد است که به ادسیتوس و ونوستوس تقسیم می‌شود و بنابراین این رده غیرخواهر می‌توانست با هم تلقیح یابد.این پست به روز میشود….منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها, ,


برای لود این صفحه 66 عملیات در 1 ثانیه انجام شد.