جایی برای تبادل تجربیات در رابطه با طوطی ها

معرفی عروس هلندی یا cockatiel و آشنایی با این پرنده زیبا

عروس هلندی یا cockatiel پرنده زیبایی است و به رنگ‌های مختلف دیده می‌شود و می‌تواند به راحتی خواسته صاحبان خود را تأمین نماید. رنگ پرنده هیچ گونه تأثیری در سلامتی یا رفتار عروس هلندی ندارد. رنگ‌های اصلی پرنده شامل: خاکستری، سفید، کرم، زرد و قهوه‌ای است. بر روی سر پرنده کاکلی بلند و زیبا قرار دارد و بر روی گونه‌های آن یک لکه سرخ رنگ دیده می‌شود. پرنده دم درازی دارد که در انتها نوک تیز می‌باشد. از لحاظ اندازه، عروس هلندی جزو طوطی‌های کوچک می‌باشد. از لحاظ قیمت نیز، خیلی گران محسوب نمیشود و در تاریخ نگارش این مقاله قیمتی حداقل ۱۵۰۰۰۰ تومان و حد اکثر ۱۵۰۰۰۰۰ تومان را میتوان بسته به رنگ پرنده برای هر یکی از آنها در نظر گرفت.
عمر این طوطی زیبا بسته به تغذیه و تحرک پرنده متفاوت است و از ۱۰ سال تا ۳۶ سال هم گزارش شده است.
البته شما میتوانید میانگین عمر عروس هلندی را ۱۵ تا ۲۵ سال در نظر بگیرید.
کاکول زرد رنگ پرنده وقتی حیوان ترسیده یا هیجان زده باشد راست می‌ایستد، در حالی که اگر کاکل کمی کج باشد نشان دهنده آرامش خیال پرنده‌است. پر و بال این پرنده معمولاً نیمه خاکستری است و در قسمت زیرین بدن روشن‌تر است. یک لکه نارنجی رنگ بر روی گونه‌ها و سفیدی حاشیه بال‌ها از دیگر علایم مشخصه این حیوان است. یک ردیف از لکه‌های زرد رنگ بر قسمت زیرین بال پرنده ماده دیده می‌شود که در نرها وجود ندارد. بعضی از انواع جهش یا فته عروس هلندی به رنگ زرد روشن هستند و جنس ماده آن‌ها پرهای دم باریک تری دارد. طول بدن آن با احتساب بلندی دم در حدود ۳۲ سانتی‌متر بوده و وزن آن در حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم است. برخی از گونه‌ها نظیر عروس هلندی لوتینو ممکن است که وزنی بین ۷۸ تا ۹۰ گرم داشته و برخی از گونه‌های اصلاح نژاد شده و درشت هیکل آن نیز ممکن است که وزنی بین ۱۱۰ تا ۱۲۵ گرم داشته باشند.

مقاله های مرتبط در طوطی ایرانی
چاغی در عروس هلندی چه طور درمان میشود
اشتهای زیاد عروس هلندی خطرناک است؟

تاریخچه اهلی شدن عروس هلندیcockatiel

اطلاعات دقیقی از تاریخ اهلی شدن عروس هلندی یا cockatiel در دست نیست و به نظر می‌رسد که این پرنده برای اولین بار توسط بومیان ساکن در قاره اقیانوسیه اهلی شده باشد و بعدها مهاجرین انگلیسی که به استرالیا رفتند، از اولین مللی بودند که به پرورش و نگهداری از آن همت گماشتند. این پرنده در طی سال‌های ۱۸۰۰–۱۸۰۵ میلادی به انگلستان برده شده‌است. احتمالاً این طوطی توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده‌است و به تدریج پرورش و نگهداری از این پرنده در برخی از کشورهای اروپایی نظیر انگلستان، فرانسه و آلمان رایج گردیده و مدتی نگذشت که محبوبیت زیادی پیدا کرد، به گونه‌ای که امروزه این پرنده یکی از محبوب‌ترین پرندگان خانگی می‌باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به علت طبیعت ملایم و کاکل رنگی و زیبای آن می‌باشد. همچنین عروس هلندی به سادگی اهلی و دست آموز می‌شود.

گونه ها و رنگ ها در عروس هلندی

رنگ عروس در طبیعت خاکستری بوده ولی در قفس تا کنون بیش از ۱۵ رنگ تکثیر شده است که از جمله انها میتوان به،
خاکستری، سفید (آلوبینو)، لوتینو، وایت فیس، ابلق، زرد، گلباقالی یا مرواریدی (هر دو اسم یکی می‌باشد) زرد مایل به سبز، و غیره می‌باشد.

مقاله های مرتبط با این موضوع
زیاد تخم گذاشتن عروس هلندی و سایر طوطی سانان خسته ات کرده است؟
عروس هلندی شما هم زیاد آب میخورد؟

این پست صرفاً جهت آشنایی شما دوستان بود و مباحث تخصصی تر در سایر بخشهای طوطی ایرانی در دست رس شما خوبان میباشد.

تغذیه جفت گیری و سایر شرایط نگه داری عروس هلندی

عروس هلندی ها مانند سایر طوطی سانان اغلب جفت خود را خود انتخاب میکنند و بعد از جفت گیری معمولاً بین ۱۰ تا ۱۵ روز تخم گذاری را انجام میدهند.
تخمها بین ۱۸ تا ۲۱ روز به جوجه تبدیل شده و جوجه ها تا ۶۰ روزگی به آموزش و مراقبت کم و بیش مادر و پدر نیاز دارند.
غذای اصلی عروس هلندی ارزن به همراه تخم کتان بوده که مقدار ارزن ۴ برابر تخم کتان باید باشد.
در کنار غذای اصلی استفاده از ویتامین مخصوص پرندگان،تخمه آفتاب گردان خام و سفیده تخم مرغ و میوه های مجاز را نیز میتوانید در هفته در اختیار طوطی عروس خود قرار دهید.
دقت بفرمایید به هیچ وجه استفاده از مولتی ویتامین کودک و یا مولتی ویتامین انسانی برای عروس هلندی و یا هیچ پرنده دیگری مجاز نیست و آسیب جدی به طوطی وارد می آورد؛ پس به هیچ وجه آن را استفاده ننمایید.
راجع به نحوه تکثیر و انواع نژادها در طوطی cockatiel در نوشته ای جداگانه به طور کامل بررسی و بحث میکنیم.
این نوشته صرفاً برای آشنایی کلی شما خوبان بود و مطالب تخصصی تر در نوشته های بعدی تقدیم میگردد. بدرود تا بعد.
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها, ,


برای لود این صفحه 66 عملیات در 10 ثانیه انجام شد.