جایی برای تبادل تجربیات در رابطه با طوطی ها

نگهداری از جوجه سرلاکی را نمیدانی؟ من کمکت میکنم جوجه طوطی ای سرحال و بانمک داشته باشی

سلام، امروز در رابطه با نگهداری از جوجه سرلاکی آن هم جوجه سرلاکی طوطی داشتم در گوگل جستوجو میکردم.
انقدر اطلاعات غلط در این رابطه زیاد هست و نوشته های خالی از بار علمی وجود دارد که متأسفانه باید سعی کنم تصور شما رو نسبت به خیلی چیزها عوض کنم.
هر کسی که یک جوجه سرلاکی طوطی بزرگ کرده شده متخصص و در رابطه با نگهداری از جوجه های سرلاکی شروع کرده به دادن اطلاعات، بد تر از اون این که همه این افراد هم بلداً سرلاک دست ساز درست کنند.
شرمنده که قدری عصبی نوشتم.

نگه داری از جوجه سرلاکی حتی برای کسانی که به طوطی سانان علاقه زیادی ندارند دل نشین است.
دیدن بزرگ شدن یک جوجه سرلاکی و خو گرفتن با شما به هر انسانی احساس آرامش میدهد.
البته من قصد ندارم به قول برخی سایتها و بلاگ ها همه چیز را در رابطه با نگهداری از جوجه های سرلاکی به شما بگویم؛
چون جداً در یک نوشته گفتن همه چیز بیشتر از این که واقعی به نظر برسد خنده دار و مسخره است ،من متن و نوشته های مختلفی در رابطه با جوجه سرلاکی خوانده ام ،اما همگی دارای یک سری اطلاعات غلط در کنار اطلاعات خوب هستند.
من سعی میکنم در این پست، اطلاعات کلی در باره جوجه سرلاکی به شما بدهم و در نوشته های بعدی از مشکلات رایج جوجه ها برایتان بگویم.

جوجه سرلاکی چیست

اول از همه باید بدانید جوجه هر پرنده ای را که از پدر و مادرش جدا کنید و به آن غذا با سرنگ یا دست و یا وسایل دیگر بدهید جوجه سرلاکی و یا جوجه سرنگی گفته میشود.
حال میتواند این جوجه، جوجه طوطی باشد که مورد بحث من است و یا جوجه قناری و بلبل و غیره.
از این جهت به آنها جوجه سرلاکی گفته میشود که لازم است با سرلاک مخصوص پرندگان تغذیه شوند.
برخی به اشتباه فکر میکنند، که منظور از سرلاک سرلاک نوزادان که در دارو خانه ها فروخته میشود است، اما این سرلاک نوزادان نه تنها برای جوجه طوطی شما فایده ای ندارند، بلکه خطر آفرین نیز هستند؛
مواد موجود در سرلاک انسانی برای رشد و نمو جوجه طوطی بهینه نیست و دادن آن اگر سبب مرگ طوطی نشود که میشود، باعث کمبود های فراوانی در جوجه طوطی شما خواهد شد.

چه غذایی به جوجه سرلاکی بدهم

این که از چه جوجه طوطیی نگه داری میکنید مهم است،جوجه طوطی کتوله در شش هفتگی مستقل میشود و جوجه عروس نیاز به ۶۰ روز سرلاک دارد.
اما ماکاعو ها تا ۱۲۰ روز نیز نیاز به دادن سرلاک دارند.
شما تا قبل از یکی دو هفته آخر استقلال جوجه طوطی باید تنها از سرلاک مخصوص طوطی سانان استفاده نمایید و پس از آن میتوانید مخلوطی از سفیده تخم مرغ که رنده شده باشد با برخی میوه جات مانند
موز، هویج، و امبه و ذرت را با هم مخلوط کرده با افزودن کمی آب البته بسیار کم، آن را با سرنگ و یا قاشقی که نوک آن را کمی باریک نموده اید به جوجه سرلاکی بدهید.سرلاک را میتوانید از دارو خانه های دام پزشکی و یا پت شاپ های معتبر تهیه بفرمایید.
از بهترین برندها که در بازار نیز یافت میشود میتوان به ورسلاگا و تروبیکن که ایرانی هم هست اشاره کرد.
طوطی هایی مانند عروس هلندی، طوطی کتوله، طوطی خاکستری، روزیلا ها و گرین چیک ها و سنگال ها باید از سرلاک با پروتئین زیاد و انرژی کم استفاده کنند؛
و برای جوجه ماکائو، اکلکتوس و برخی گونه های دیگر از سرلاک پر انرژی (پروتئین کم) استفاده کنید.
برای آماده کردن سرلاک برای جوجه طوطی حتماً دقت کنید که سرد نباشد،دمای سرلاک آماده و یا مخلوط شده با آب بین ۳۸ تا ۴۰ درجه سانتیگراد باید باشد.
برای فهمیدن دمای سرلاک آماده شده، بهتر است مقداری از آن را در سرنگ کشیده و بر روی دست خود بریزید، نباید احساس داغ بودن کنید.
این معیار خوبی برای به دست آوردن دمای مناسب جوجه طوطی است.
البته لازم است مجدد تعکید کنم سرلاک را تا زمان دون خور شدن کامل جوجه قطع نکنید.

مقاله های مرتبط
سرلاک جوجه طوطی باید چه طور باشد؟
دون خور کردن جوجه های سرلاکی سخت اما دل نشین

چه اندازه و چه قدر به جوجه طوطی سرلاک بدهم

ببینید این خیلی بستگی به سن و اندازه جوجه طوطیی دارد که شما نگه داری میکنید.
برای جوجه های عروس ۱۰ سیسی یا کمی بیشتر کفایت میکند اما در جوجه های طوطی کتوله بین ۵ تا ۷ سیسی مقدار مناسبی است.
شما از مقدار پر شدن چینه دان میتوانید به خوبی مقدار آن را بفهمید، البته زمانی که جوجه طوطی کاملاً پر و بالش کامل میشود چینه دانش کوچک تر شده و باید در سرلاک دادن این نکته را هم در نظر بگیرید.
اما برای تعداد دفعات باید عرض کنم که هر وقت چینه دان جوجه به اندازه یک نخد غذا داشت میتوانید مجدداً به آن سرلاک بدهید.
نکته مهم: اگر چینه دان جوجه طوطی ظرف دو ساعت خالی میشد، احتمالاً سرلاک را خیلی آبکی و شل آماده نموده اید، معمولاً در زمانی که سرلاک شل است جوجه اسهال میگیرد.
برای غذا دادن با سرنگ بهتر است از سرنگ های پیستون دار استفاده نمایید.

برای نگهداری از جوجه سرلاکی باید وقت کافی داشته باشید، پس اگر شاغل هستید و یا مدت زیادی در خانه نیستید خریدنش را فراموش کنید.
امیدوارم این نکات کلی بتواند شما را در نگهداری از جوجه هایتان کمک کند، سعی میکنم در پستهای آینده مشکلاتی که جوجه های سرلاکی را درگیر میکند را برای شما همراهان طوطی ایرانی بررسی کنم.برای مشاوره جهت انتخاب سرلاک جوجه میتوانید اقدام کنید

جوجه سرلاکی یا سرنگی را از چه سنی بخرم بهتر است؟

خیلی از دوستان که مستقیماً خود من به ایشان جوجه سرلاکی میدهم و یا نگهداری از جوجه سرلاکی در طوطی سانان را به ایشان توضیح میدهم، از من میپرسند که بهترین سن برای خرید جوجه چه سنی است؟
برای این که شما را سر در گم نکنم و یک معیار مناسب به شما داده باشم، هر جوجه طوطیی که پرهای آن به طور کامل در آمده باشد و سرلاکی هم باشد برای آموزش و خرید مناسب است.
برای مثال یک جوجه عروس هلندی سالم در ۳۰ تا ۳۵ روزگی به طور کامل پر پوش شده و یک کتوله برزیلی در ۵ هفتگی کاملاً دارای پر میباشد.
به بیان بهتر منظور از پر در آوردن و یا پر پوش شدن پوشش پری کامل در اطراف جوجه طوطی است.مرسی از شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها,


برای لود این صفحه 66 عملیات در 1 ثانیه انجام شد.