جایی برای تبادل تجربیات در رابطه با طوطی ها

چگونه هوای سالن طوطی سانان را تسفیه کنم؟

خیلی از دوستان برای تسفیه هوای سالن طوطی و تسفیه هوای منزلی که پرنده در آن نگه میدارند از من میپرسند؛
در این نوشته قرار است با هم از روشهای تسفیه هوای طبیعی آگاه شویم و هوایی سالم و پاک را در اختیار خود و طوطی سانانمان قرار دهیم.

تسفیه هوای سالن طوطی با تهویه مناسب

این نکته بسیار امر ابتدایی هست،اما چون خیلی از تکثیر کننده های پرنده که دوستان خود من هم هستند به این مورد توجه نمی کنند لازم دیدم اینجا عرض کنم.
هوای سالن پرنده شما باید تهویه مناسبی داشته باشه،یعنی هوای تازه بتونه مدتی از روز توی سالن طوطی در جریان باشه؛
شما بهتر میدونید که طوطی ها گرده پر یا نوعی شوره دارند که اگر تعداد و تراکمش زیاد شود به طوطی و شما آسیب جدی وارد میکنه.
برای داشتن تهویه مناسب در سالن باید یک هوا کش بزرگ به نسبت مکان نگهداری خود انتخاب کنید و آن را در پشت یکی از پنجره های سالن نسب کنید،سپس طوری در نظر بگیرید که هوا از انتهای سالن مکیده شود و توسط تهویه هوا از سالن خارج شود؛
به بیان بهتر هوای تازه از یک سمت از سالن طوطی وارد و از سمت دیگر توسط تهویه خارج شود، البته همان طور که اول گفتم این امر توسط هوا کش های نیمه صنعتی یا صنعتی که صدای کم و قدرت مکندگی زیاد دارند ممکن می شود.

تسفیه هوای سالن طوطی با گیاهان

شاید تعجب کرده باشید اما آن طور که من مطالعه کرده ام گیاهان کمک فراوانی به تسفیه شدن هوای محیط زندگی ما میکنند.
این گیاهان عبارت اند از:
۱٫ یاسمن:
گل یاسمن با وجود برگ های همیشه سبز و براق و شکوفه های زیبای معطر، همیشه یک انتخاب محبوب برای تصفیه هوا می باشد. مطالعات نشان می دهد نگهداری این گیاه در سالن ، در دستیابی به خواب مطلوب پرندگان بسیار موثر است و شاید بتوان ادعا کرد که این گیاه تاثیری مشابه یک دیازپام دارد و باعث کاهش اضطراب می شود.
با این حال حفظ و نگهداری این گیاه مشکل می باشد و حفظ برگ ها و گلهای لطیف آن نیاز به توجه زیادی دارد. گل یاسمن باید در یک اتاق روشن نگهداری شود، اما نباید در زیر نور مستقیم قرار  بگیرد.
۲٫ گل یاس :
 این گیاه زیبا و خارق العاده، اثری آرامش بخش و مسکن بر روی بدن و ذهن موجودات زنده دارد. مطالعات نشان می دهد که این گیاه باعث کاهش سطح اضطراب شده و تاثیر بسیاری در افزایش کیفیت خواب دارد و همچنین این مطالعات نشان داد که این گیاه منجر به افزایش هوشیاری و کارایی بالا در طول روز می شود.
این گیاه دارای شکوفه های زیبای صورتی یا عاجی رنگ می باشد که عطر آن بسیار مست کننده برای قناری گلاستر و پرندگان میباشد.
۳٫ گیاه عنکبوتی :
این گیاه را نباید با گیاه مارپیچی اشتباه گرفت. این گیاه نیز تصفیه کننده قوی هوا می باشد. آزمایشات ناسا نشان می دهد این گیاه  ۹۰% از ماده شیمیایی فرمالدئید که سرطان زا می باشد را از هوا پاک می کند. این ماده شیمیایی در موادی مانند چسب و رنگ و همچنین مواد ساخت کیف و کلاه به کار میرود . نگهداری این گیاه در محل نگهداری قناری و منزل پیشنهاد بسیار خوبی می باشد.
این گیاه علاوه بر پاکسازی هوا ، دود و بوی نامطبوع را جذب می کند و به حفظ اکسیژن هوا در اتاق خواب کمک می کند.
۴٫اسطوخودوس :
این گیاه علاوه بر بوی خوشی که دارد، به عنوان گیاهی که باعث ایجاد آرامش و کاهش سطح استرس می شود، شناخته شده است. تحقیقات نشان می دهد این گیاه باعث کاهش ریتم قلب ،کاهش فشارخون و کاهش استرس میگردد.
۵٫ سنبل الطیب :
این گیاه به عنوان یک گیاه گلدار همیشگی با گل های صورتی یا سفید معطر که در تابستان شکوفه می کند، شناخته شده است.
در قرن ۱۶ از شکوفه های این گیاه به عنوان عطر استفاده می شده است. همچنین از زمان های قدیم از ریشه این گیاه به عنوان چای یا شربت برای رفع بی خوابی (توسط پزشک و فیلسوف معروف رومی جالینوس) استفاده می شده است. این گیاه را در کنار پنجره اتاق و سالن نگهداری کنید و در روز به ۶ ساعت نور خورشید نیاز دارد.
۶٫گیاه مارپیچی یا شمشیری( یا زبان مادرشوهر):
   یکی از گیاهانی که برای افزایش کیفیت هوای درون خانه یا محل پرورش بیشتر توصیه می شود، گیاه مارپیچی یا سانسویریا است که مراقبت از آن آسان و راحت بوده و یک امتیاز برای این گیاه می باشد.  
   اهمیت ویژه این گیاه در این است که در شب درست برعکس دیگر گیاهان به طور همزمان در حالی که اکسیژن تولید می کند، دی اکسید کربن را جذب می کند. این مسئله منجر به تصفیه هوا و افزایش کیفیت آن و خواب بهتر پرندگان می گردد.
همچنین گیاهان مارپیچی به عنوان فیلتر و تصفیه کننده برخی از سموم موجود در هوای سالن ( فرمالدئید، تری کلر، اتیلن و بنزن) عمل می کند.
۷٫ آلوئه ورا:
این گیاه به عنوان یکی از برترین بهبود دهنده های کیفیت هوا از سوی ناسا معرفی شده است، آلوئه ورا کاملا مشابه گیاه مارپیچی(زبان مادر شوهر) عمل می کند و مانند این گیاه در شب اکسیژن ساطع می کند . این گیاه یکی از ساده ترین گیاهان برای رشد و نگهداری می باشد و نیازی به توجه ویژه ای ندارد و آبیاری مکرر نمی خواهد.
این گیاه توسط مصریان لقب ” گیاه جاودانگی ” گرفته است. این گیاه به راحتی تکثیر می شود، بنابراین اگر شما یک گیاه آلوئه ورا خریداری کنید خیلی سریع و آسان می توانید آن را در تمام اتاق های منزلتان نیز قرار دهید و حتی به دوستان و خانواده خود هدیه دهید! این گیاه را در کنار پنجره نگهداری کنید زیرا به نور زیاد و مستقیم خورشید نیاز دارد…البته هیچ کدام از گیاهان بالا را من خودم نگهداری نکرده ام و اثر عملی آن را بر روی طوطی سانان خود مشاهده ننموده ام،اما این گیاهان نیز میتوانند به تسفیه هوای سالن پرندگان کمک نمایند.

تسفیه هوای سالن پرنده با استفاده از یون منفی

یون سازی و یا یون منفی کاریست که دستگاه های مختلفی با جریان الکتریکی باعث باردار شدن ذرات هوا شده و اکثر بیماری ها و باکتری ها در این چنین هوایی بی اثر یا حداقل کم اثر می شود.
برای این که بهتر درک کنید مثالی میزنم، آیا زمانی که کنار آبشار یا دریا و در کوهستان هستی دقت کردی که خیلی احساس بهتری داری؟
یکی از علتهای این احساس یون منفیی هست که خیلی بیشتر توی اون فضا وجود داره،شما میتونی با استفاده از دستگاه های یون ساز این کار رو توی سالن پرنده انجام بدی و خودت و طوطی ها از این کار لذت ببرید.
منبع ۱

استفاده از دستگاه تسفیه هوا در سالن پرنده

دستگاه تسفیه هوایی که در سالن استفاده میکنید بهتر است ویژگی های زیر را دارا باشد؛
دارای کنترل از راه دور باشد
فیلتر های آن در بازار موجود و
همچنین دقت کنید که از دستگاه هایی استفاده بفرمایید که دارای uv و یا ازن نباشند؛
چرا که گاز ازن و اشعه uv برای انواع پرندگان خطر آفرین است.
برای آشنایی با دستگاه تسفیه هوا این لینک را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای لود این صفحه 66 عملیات در 1 ثانیه انجام شد.